  • BZV55C3V6-TP
BZV55C3V6-TP
advertisement
Manufacturer No:
BZV55C3V6-TP
HK JDW NO:
543-BZV55C3V6-TP
Datasheet:
BZV55C3V6-TP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BZV55C3V6-TP
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2003
  • Tolerance
    ±6%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
    WRAP AROUND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Base Part Number
    BZV55C3V6
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    O-LELF-R2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Dissipation-Max
    0.5W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 1V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Power - Max
    500mW
  • Impedance-Max
    85Ohm
  • Reference Voltage
    3.6V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    3.6V
  • Working Test Current
    5mA