  • BZV85-C39,113
BZV85-C39,113
advertisement
Manufacturer No:
BZV85-C39,113
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZV85-C39,113
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
BZV85-C39,113
Purchasing and Inquiry
BZV85-C39,113 Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 50nA @ 27V.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 5%.In operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is set to 39V.Setting the working test voltage to 6mA is required to operate this device.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 1V @ 50mA must be supplied.
BZV85-C39,113 Features
reverse leakage current of 50nA @ 27V
50nA @ 27V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 6mA
minimal dynamic impedance is 6mA
BZV85-C39,113 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZV85-C39,113 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZV85-C39,113
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Reference Standard
    IEC-60134
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    PNP
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    1W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 27V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 50mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    1.3W
  • Impedance-Max
    60Ohm
  • Reference Voltage
    39V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    39V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    6mA