  • BZV90-C51,115
BZV90-C51,115
advertisement
Manufacturer No:
BZV90-C51,115
HK JDW NO:
554-BZV90-C51,115
Datasheet:
BZV90-C51,115
Purchasing and Inquiry
BZV90-C51,115 Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 50nA @ 35.7V.A voltage of 5% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.During reverse leakage, the maximum current reaches 50nA.Once the voltage reaches maximum (Temp Coeff), diode reaches 57.2mV/°C.1V @ 50mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
BZV90-C51,115 Features
reverse leakage current of 50nA @ 35.7V
50nA @ 35.7V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
BZV90-C51,115 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZV90-C51,115 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZV90-C51,115
    4 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Number of Pins
    73
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Tolerance
    ±5%
    EAR99
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    1.5W
  • Base Part Number
    BZV90C51
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G4
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    180Ohm
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 35.7V
  • Power Dissipation
    1.5W
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 50mA
  • Max Reverse Leakage Current
    50nA
  • Impedance-Max
    180Ohm
  • Test Current
    2mA
  • Reference Voltage
    51V
  • Zener Voltage
    51V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Voltage Tolerance
    5%
  • ESD Protection
    No
  • Voltage Temp Coeff-Max
    57.2mV/°C