  • BZV90-C56,115
BZV90-C56,115
advertisement
Manufacturer No:
BZV90-C56,115
HK JDW NO:
554-BZV90-C56,115
Datasheet:
BZV90-C56,115
Purchasing and Inquiry
BZV90-C56,115 Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 50nA @ 39.2V is required.Voltage (Tol) 5% is the maximum possible.A reverse leakage current that reaches 50nA is the maximum.Zener single diode reaches 63.8mV/°C when the voltage (Temp Coeff) reaches maximum.This value reaches 1V @ 50mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
BZV90-C56,115 Features
reverse leakage current of 50nA @ 39.2V
50nA @ 39.2V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
BZV90-C56,115 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZV90-C56,115 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZV90-C56,115
    4 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Number of Pins
    73
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Tolerance
    ±5%
    EAR99
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    1.5W
  • Base Part Number
    BZV90C56
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G4
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    200Ohm
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 39.2V
  • Power Dissipation
    1.5W
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 50mA
  • Max Reverse Leakage Current
    50nA
  • Impedance-Max
    200Ohm
  • Test Current
    2mA
  • Reference Voltage
    56V
  • Zener Voltage
    56V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Voltage Tolerance
    5%
  • ESD Protection
    No
  • Voltage Temp Coeff-Max
    63.8mV/°C