  • BZV90-C5V1,115
BZV90-C5V1,115
advertisement
Manufacturer No:
BZV90-C5V1,115
HK JDW NO:
554-BZV90-C5V1,115
Datasheet:
BZV90-C5V1,115
Purchasing and Inquiry
BZV90-C5V1,115 Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 2μA @ 2V.Tol is the maximum voltage that can be supplied (5%).Zener (Nom)'s maximum voltage is reduced to zero during operation.This device must be operated with the working test voltage set to 5mA.Temp Coeff reaches 1.2mV/°C when the voltage reaches its maximum.For operation, diode reaches 1V @ 50mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
BZV90-C5V1,115 Features
reverse leakage current of 2μA @ 2V
2μA @ 2V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
BZV90-C5V1,115 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZV90-C5V1,115 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZV90-C5V1,115
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    1999
  • Tolerance
    ±5%
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    BZV90C5V1
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Polarity
    NPN
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    1.5W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 2V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 50mA
  • Case Connection
    CATHODE
  • Power - Max
    1.5W
  • Impedance-Max
    60Ohm
  • Reference Voltage
    5.1V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    5.1V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    5mA
  • Reverse Current-Max
    2μA
  • Voltage Temp Coeff-Max
    1.2mV/°C
  • Width
    6.7mm