  • BZW03C180-TR
BZW03C180-TR
advertisement
Manufacturer No:
BZW03C180-TR
HK JDW NO:
884-BZW03C180-TR
Package:
SOD-64, Axial
Datasheet:
BZW03C180-TR
Description:
TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE 210Ohm ±5% 180V 2μA @ 130V -65°C~175°C 1.85W 2 Terminations AVALANCHE SOD-64, Axial
Step5Bar-code shipping tag
BZW03C180-TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Silver, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    SOD-64, Axial
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    1.85W
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    WIRE
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    O-LALF-W2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    430Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 130V
  • Power Dissipation
    6W
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 1A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    2μA
  • Impedance-Max
    210Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Zener Voltage
    180V
  • Voltage Tolerance
    6%
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    1000W
  • ESD Protection
    No
  • Breakdown Voltage-Min
    249V