  • BZW03C22-TR
BZW03C22-TR
advertisement
Manufacturer No:
BZW03C22-TR
HK JDW NO:
884-BZW03C22-TR
Package:
SOD-64, Axial
Datasheet:
BZW03C22-TR
Description:
TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE 3.5Ohm ±5% 22V 2μA @ 16V -65°C~175°C 1.85W 2 Terminations AVALANCHE SOD-64, Axial
Step5Bar-code shipping tag
BZW03C22-TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    SOD-64, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    1.85W
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    WIRE
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    3.5Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 16V
  • Power Dissipation
    6W
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 1A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    2μA
  • Impedance-Max
    3.5Ohm
  • Test Current
    50mA
  • Zener Voltage
    22V
  • Voltage Tolerance
    6%
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    1000W
  • Breakdown Voltage-Min
    31V