  • BZX284-B3V9,115
BZX284-B3V9,115
advertisement
Manufacturer No:
BZX284-B3V9,115
HK JDW NO:
318-BZX284-B3V9,115
Datasheet:
BZX284-B3V9,115
Description:
ZENER DIODE 90Ohm ±2% 3μA @ 1V -65°C~150°C 2 Terminations ZENER SOD-110
Step5Bar-code shipping tag
BZX284-B3V9,115
    Select All
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-CDSO-R2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.4W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    3μA @ 1V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 100mA
  • Power - Max
    400mW
  • Impedance-Max
    90Ohm
  • Reference Voltage
    3.9V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    3.9V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Working Test Current
    5mA
  • Dynamic Impedance-Max
    500Ohm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Tolerance
    ±2%