  • BZX284-B9V1,115
BZX284-B9V1,115
advertisement
Manufacturer No:
BZX284-B9V1,115
HK JDW NO:
318-BZX284-B9V1,115
Datasheet:
BZX284-B9V1,115
Description:
ZENER DIODE 10Ohm ±2% 500nA @ 6V -65°C~150°C 2 Terminations ZENER SOD-110
Step5Bar-code shipping tag
BZX284-B9V1,115
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e2
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN COPPER
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    WRAP AROUND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • JESD-30 Code
    R-CDSO-R2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.4W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 6V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 100mA
  • Power - Max
    400mW
  • Impedance-Max
    10Ohm
  • Reference Voltage
    9.1V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    9.1V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Working Test Current
    5mA
  • Dynamic Impedance-Max
    400Ohm