  • BZX384-B18,115
BZX384-B18,115
advertisement
Manufacturer No:
BZX384-B18,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZX384-B18,115
Datasheet:
BZX384-B18,115
Purchasing and Inquiry
BZX384-B18,115 Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 50nA @ 12.6V is required.A maximum voltage (Tol) can be supplied if 2% is set.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 18V.This device must be operated with the working test voltage set to 5mA.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.1V @ 100mA is supplied.
BZX384-B18,115 Features
reverse leakage current of 50nA @ 12.6V
50nA @ 12.6V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
BZX384-B18,115 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX384-B18,115 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX384-B18,115
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2011
  • Tolerance
    ±2%
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    BZX384B18
  • Pin Count
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.3W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 12.6V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 100mA
  • Power - Max
    300mW
  • Impedance-Max
    45Ohm
  • Reference Voltage
    18V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    18V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Working Test Current
    5mA