  • BZX384-B30,115
BZX384-B30,115
advertisement
Manufacturer No:
BZX384-B30,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZX384-B30,115
Datasheet:
BZX384-B30,115
Purchasing and Inquiry
BZX384-B30,115 Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 50nA @ 21V.A voltage of 2% is considered to be the maximum that can be output (Tol).In the course of operation, Zener (Nom) drops to zero voltage.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 1.1V @ 100mA must be supplied.
BZX384-B30,115 Features
reverse leakage current of 50nA @ 21V
50nA @ 21V is the maximum voltage (Tol)
BZX384-B30,115 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX384-B30,115 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX384-B30,115
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
    YES
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2009
  • Tolerance
    ±2%
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    BZX384B30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.3W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 21V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 100mA
  • Power - Max
    300mW
  • Impedance-Max
    80Ohm
  • Reference Voltage
    30V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    30V
  • Voltage Tol-Max
    2%