  • BZX384-C11,115
BZX384-C11,115
advertisement
Manufacturer No:
BZX384-C11,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZX384-C11,115
Datasheet:
BZX384-C11,115
Purchasing and Inquiry
BZX384-C11,115 Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 100nA @ 8V.Voltage (Tol) is limited to 5%.While operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 11VV.In order to operate this device, the working test voltage should be set to 5mA.1.1V @ 100mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
BZX384-C11,115 Features
reverse leakage current of 100nA @ 8V
100nA @ 8V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
BZX384-C11,115 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX384-C11,115 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX384-C11,115
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
    YES
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    1998
  • Tolerance
    ±5%
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    BZX384C11
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Polarity
    NPN
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.3W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 8V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 100mA
  • Power - Max
    300mW
  • Impedance-Max
    20Ohm
  • Reference Voltage
    11V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    11V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    5mA