  • BZX384C36-HE3-08
BZX384C36-HE3-08
advertisement
Manufacturer No:
BZX384C36-HE3-08
HK JDW NO:
884-BZX384C36-HE3-08
Datasheet:
BZX384C36-HE3-08
Purchasing and Inquiry
BZX384C36-HE3-08 Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 50nA @ 25.2V.5% indicates the maximum possible voltage (Tol) of 5%.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.Setting the working test voltage to 2mA will allow this device to operate.
BZX384C36-HE3-08 Features
reverse leakage current of 50nA @ 25.2V
50nA @ 25.2V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
the working test voltage to 2mA
minimal dynamic impedance is 2mA
BZX384C36-HE3-08 Applications
Step5Bar-code shipping tag
BZX384C36-HE3-08
    2
  • Reference Standard
    AEC-Q101
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G2
  • Impedance
    90Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 25.2V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Max Reverse Leakage Current
    50nA
  • Impedance-Max
    90Ohm
  • Reference Voltage
    36V
  • Zener Voltage
    36V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    2mA
  • Voltage Tolerance
    5%
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Tolerance
    ±5%
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    200mW