  • BZX384C68-G3-08
BZX384C68-G3-08
advertisement
Manufacturer No:
BZX384C68-G3-08
HK JDW NO:
884-BZX384C68-G3-08
Datasheet:
BZX384C68-G3-08
Description:
DIODE ZENER 68V 200MW SOD323
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BZX384C68-G3-08
  • Weight
    3.997283mg
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±5%
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    200mW
    10
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G2
  • Impedance
    240Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 47.6V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Max Reverse Leakage Current
    50nA
  • Impedance-Max
    240Ohm
  • Reference Voltage
    68V
  • Zener Voltage
    68V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    2mA
  • Voltage Tolerance
    5%