  • BZX55B3V3-TAP
BZX55B3V3-TAP
advertisement
Manufacturer No:
BZX55B3V3-TAP
HK JDW NO:
884-BZX55B3V3-TAP
Datasheet:
BZX55B3V3-TAP
Description:
90Ohm ±2% 3.3V 2μA @ 1V -65°C~175°C 500mW DO-204AH, DO-35, Axial
Quantity:
In Stock : 17132
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
BZX55B3V3-TAP
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Silver, Tin
  • Mount
    DO-204AH, DO-35, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Published
    2012
  • Tolerance
    ±2%
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Pin Count
  • Impedance
    90Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 1V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Max Reverse Leakage Current
    2μA
  • Impedance-Max
    90Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Zener Voltage
    3.3V
  • Voltage Tolerance
    2%