  • BZX55B5V1-TAP
BZX55B5V1-TAP
advertisement
Manufacturer No:
BZX55B5V1-TAP
HK JDW NO:
884-BZX55B5V1-TAP
Datasheet:
BZX55B5V1-TAP
Description:
60Ohms 5.1V 100nA @ 1V 175°C 500mW DO-204AH, DO-35, Axial
Quantity:
In Stock : 38032
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
BZX55B5V1-TAP
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Silver, Tin
  • Mount
    DO-204AH, DO-35, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    DO-35
  • Operating Temperature
    175°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2016
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Base Part Number
    BZX55B5V1
  • Impedance
    60Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 1V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Power - Max
    500mW
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    60Ohms
  • Test Current
    5mA
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    5.1V
  • Zener Voltage
    5.1V
  • Voltage Tolerance
    2%