  • BZX585-B33,115
BZX585-B33,115
advertisement
Manufacturer No:
BZX585-B33,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZX585-B33,115
Datasheet:
BZX585-B33,115
Purchasing and Inquiry
BZX585-B33,115 Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 50nA @ 23.1V.2% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.In the course of operation, Zener (Nom) drops to zero voltage.Setting the working test voltage to 2mA is required to operate this device.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1.1V @ 100mA V.
BZX585-B33,115 Features
reverse leakage current of 50nA @ 23.1V
50nA @ 23.1V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 2mA
minimal dynamic impedance is 2mA
BZX585-B33,115 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX585-B33,115 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX585-B33,115
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    BZX585B33
  • Pin Count
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Qualification Status
    Not Qualified
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.3W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 23.1V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 100mA
  • Power - Max
    300mW
  • Impedance-Max
    80Ohm
  • Reference Voltage
    33V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    33V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Working Test Current
    2mA