  • BZX585-B6V2,135
BZX585-B6V2,135
advertisement
Manufacturer No:
BZX585-B6V2,135
HK JDW NO:
554-BZX585-B6V2,135
Datasheet:
BZX585-B6V2,135
Purchasing and Inquiry
BZX585-B6V2,135 Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 3μA @ 4V.2% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.During reverse leakage, the maximum current reaches 3μA.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 1.1V @ 100mA.
BZX585-B6V2,135 Features
reverse leakage current of 3μA @ 4V
3μA @ 4V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 3μA
BZX585-B6V2,135 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX585-B6V2,135 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX585-B6V2,135
    4 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Tolerance
    ±2%
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    300mW
    40
  • Base Part Number
    BZX585B6V2
  • Pin Count
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    10Ohm
  • Element Configuration
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    3μA @ 4V
  • Power Dissipation
    300mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 100mA
  • Max Reverse Leakage Current
    3μA
  • Impedance-Max
    10Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    6.2V
  • Zener Voltage
    6.2V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Voltage Tolerance
    2%