  • BZX585-C18,115
BZX585-C18,115
advertisement
Manufacturer No:
BZX585-C18,115
HK JDW NO:
554-BZX585-C18,115
Datasheet:
BZX585-C18,115
Purchasing and Inquiry
BZX585-C18,115 Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 50nA @ 12.6V.Voltage (Tol) is limited to 5%.A maximum reverse leakage current is reached at 50nA.Zener single diode reaches 1.1V @ 100mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
BZX585-C18,115 Features
reverse leakage current of 50nA @ 12.6V
50nA @ 12.6V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
BZX585-C18,115 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX585-C18,115 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX585-C18,115
    SC-79, SOD-523
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2009
  • Tolerance
    ±5%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Max Power Dissipation
    300mW
    40
  • Base Part Number
    BZX585C18
  • Impedance
    45Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 12.6V
  • Power Dissipation
    300mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 100mA
  • Max Reverse Leakage Current
    50nA
  • Impedance-Max
    45Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    18V
  • Zener Voltage
    18V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Voltage Tolerance
    5%