  • BZX585-C36,115
BZX585-C36,115
advertisement
Manufacturer No:
BZX585-C36,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZX585-C36,115
Package:
SC-79, SOD-523
Datasheet:
BZX585-C36,115
Purchasing and Inquiry
BZX585-C36,115 Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 50nA @ 25.2V.5% indicates the maximum possible voltage (Tol) of 5%.There is a maximum reverse leakage current that reaches 50nA.For operation, diode reaches 1.1V @ 100mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
BZX585-C36,115 Features
reverse leakage current of 50nA @ 25.2V
50nA @ 25.2V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
BZX585-C36,115 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX585-C36,115 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX585-C36,115
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-79, SOD-523
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    BZX585C36
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    90Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 25.2V
  • Power Dissipation
    300mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 100mA
  • Max Reverse Leakage Current
    50nA
  • Impedance-Max
    90Ohm
  • Test Current
    2mA
  • Reference Voltage
    36V
  • Zener Voltage
    36V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Voltage Tolerance
    5%