  • BZX585-C9V1,115
BZX585-C9V1,115
advertisement
Manufacturer No:
BZX585-C9V1,115
HK JDW NO:
554-BZX585-C9V1,115
Datasheet:
BZX585-C9V1,115
Purchasing and Inquiry
BZX585-C9V1,115 Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 500nA @ 6V is required.A voltage of 5% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.A maximum reverse leakage current is reached at 500nA.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 1.1V @ 100mA must be supplied.If you want this device to work properly, you should set the peak reverse voltage to 500nA.
BZX585-C9V1,115 Features
reverse leakage current of 500nA @ 6V
500nA @ 6V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 500nA
BZX585-C9V1,115 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX585-C9V1,115 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX585-C9V1,115
    40
  • Base Part Number
    BZX585C9V1
    1
  • Working Voltage
    9.1V
  • Impedance
    10Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 6V
  • Power Dissipation
    300mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 100mA
  • Max Reverse Leakage Current
    500nA
  • Impedance-Max
    10Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    9.1V
  • Forward Voltage
    1.1V
  • Zener Voltage
    9.105V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Peak Reverse Current
    500nA
  • Voltage Tolerance
    5%
  • ESD Protection
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Tolerance
    ±5%
  • Max Power Dissipation
    300mW