  • BZX585B22 RSG
BZX585B22 RSG
advertisement
Manufacturer No:
BZX585B22 RSG
HK JDW NO:
799-BZX585B22 RSG
Datasheet:
BZX585B22 RSG
Description:
ZENER DIODE 55Ohm ±2% 45nA @ 15.4V 150°C TJ 2 Terminations ZENER SC-79, SOD-523
Step5Bar-code shipping tag
BZX585B22 RSG
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Tolerance
    ±2%
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.2W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    45nA @ 15.4V
  • Power - Max
    200mW
  • Impedance-Max
    55Ohm
  • Reference Voltage
    22V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    22V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Working Test Current
    5mA