  • BZX585B6V2 RSG
BZX585B6V2 RSG
advertisement
Manufacturer No:
BZX585B6V2 RSG
HK JDW NO:
799-BZX585B6V2 RSG
Package:
SC-79, SOD-523
Datasheet:
BZX585B6V2 RSG
Description:
DIODE ZENER 6.2V 200MW SOD523F
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BZX585B6V2 RSG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-79, SOD-523
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±2%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.2W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2.7μA @ 4V
  • Power - Max
    200mW
  • Impedance-Max
    10Ohm
  • Reference Voltage
    6.2V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    6.2V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Working Test Current
    5mA