  • BZX79-B18,133
BZX79-B18,133
advertisement
Manufacturer No:
BZX79-B18,133
HK JDW NO:
554-BZX79-B18,133
Datasheet:
BZX79-B18,133
Purchasing and Inquiry
BZX79-B18,133 Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 50nA @ 12.6V.A voltage of 2% is considered to be the maximum that can be output (Tol).Zener (Nom)'s maximum voltage is reduced to zero during operation.Setting the working test voltage to 5mA will allow this device to operate.For operation, diode reaches 900mV @ 10mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
BZX79-B18,133 Features
reverse leakage current of 50nA @ 12.6V
50nA @ 12.6V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
BZX79-B18,133 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX79-B18,133 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX79-B18,133
    DO-204AH, DO-35, Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Tolerance
    ±2%
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
    30
  • Base Part Number
    BZX79B18
  • Pin Count
  • JESD-30 Code
    O-LALF-W2
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.5W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 12.6V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    400mW
  • Impedance-Max
    45Ohm
  • Reference Voltage
    18V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    18V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Working Test Current
    5mA