  • BZX79-B6V2,133
BZX79-B6V2,133
advertisement
Manufacturer No:
BZX79-B6V2,133
HK JDW NO:
554-BZX79-B6V2,133
Datasheet:
BZX79-B6V2,133
Purchasing and Inquiry
BZX79-B6V2,133 Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 3μA @ 4V.Voltage (Tol) 2% is the maximum possible.The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 6.2V during operation.This device can only be operated when the working test voltage is set to 5mA.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 900mV @ 10mA must be supplied.
BZX79-B6V2,133 Features
reverse leakage current of 3μA @ 4V
3μA @ 4V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
BZX79-B6V2,133 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX79-B6V2,133 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX79-B6V2,133
    DO-204AH, DO-35, Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Tolerance
    ±2%
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
    30
  • Base Part Number
    BZX79B6V2
  • Pin Count
  • JESD-30 Code
    O-LALF-W2
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.5W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    3μA @ 4V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    400mW
  • Impedance-Max
    10Ohm
  • Reference Voltage
    6.2V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    6.2V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Working Test Current
    5mA