  • BZX79-C10,143
BZX79-C10,143
advertisement
Manufacturer No:
BZX79-C10,143
HK JDW NO:
554-BZX79-C10,143
Datasheet:
BZX79-C10,143
Purchasing and Inquiry
BZX79-C10,143 Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 200nA @ 7V.5% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.Zener (Nom) voltage is reduced to 10V during operation.This device should be operated with a 5mA working test voltage.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is provided.
BZX79-C10,143 Features
reverse leakage current of 200nA @ 7V
200nA @ 7V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
BZX79-C10,143 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX79-C10,143 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX79-C10,143
    DO-204AH, DO-35, Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Tolerance
    ±5%
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
    30
  • Base Part Number
    BZX79C10
  • Pin Count
    2
  • Reference Standard
    IEC-60134
  • JESD-30 Code
    O-LALF-W2
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.5W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    200nA @ 7V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    400mW
  • Impedance-Max
    20Ohm
  • Reference Voltage
    10V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    10V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    5mA