  • BZX79-C12,113
BZX79-C12,113
advertisement
Manufacturer No:
BZX79-C12,113
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZX79-C12,113
Datasheet:
BZX79-C12,113
Purchasing and Inquiry
BZX79-C12,113 Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 100nA @ 8V.A voltage of 5% is considered to be the maximum that can be output (Tol).Zener (Nom)'s maximum voltage is reduced to zero during operation.This device can only be operated when the working test voltage is set to 5mA.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 900mV @ 10mA.
BZX79-C12,113 Features
reverse leakage current of 100nA @ 8V
100nA @ 8V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
BZX79-C12,113 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX79-C12,113 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX79-C12,113
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
    DO-204AH, DO-35, Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2002
  • Tolerance
    ±5%
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    BZX79C12
  • Pin Count
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.5W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 8V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    400mW
  • Impedance-Max
    25Ohm
  • Reference Voltage
    12V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    12V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    5mA