  • BZX84-A3V9,215
BZX84-A3V9,215
advertisement
Manufacturer No:
BZX84-A3V9,215
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZX84-A3V9,215
Datasheet:
BZX84-A3V9,215
Purchasing and Inquiry
BZX84-A3V9,215 Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 3μA @ 1V.1% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.Reverse leakage current reaches a maximum of 3μA.900mV @ 10mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.This device can function fully with a reverse peak voltage of 3μA.
BZX84-A3V9,215 Features
reverse leakage current of 3μA @ 1V
3μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 3μA
BZX84-A3V9,215 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX84-A3V9,215 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX84-A3V9,215
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2012
  • Tolerance
    ±1%
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    BZX84A3V9
    1
  • Working Voltage
    3.9V
  • Impedance
    90Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    3μA @ 1V
  • Power Dissipation
    250mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    3μA
  • Impedance-Max
    90Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    3.9V
  • Forward Voltage
    900mV
  • Zener Voltage
    3.9V
  • Voltage Tol-Max
    1%
  • Peak Reverse Current
    3μA
  • Voltage Tolerance
    1%