  • BZX84-B20,235
BZX84-B20,235
advertisement
Manufacturer No:
BZX84-B20,235
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZX84-B20,235
Datasheet:
BZX84-B20,235
Purchasing and Inquiry
BZX84-B20,235 Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 50nA @ 14V is required.A voltage of 2% is considered to be the maximum that can be output (Tol).Reverse leakage current reaches a maximum of 50nA.900mV @ 10mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
BZX84-B20,235 Features
reverse leakage current of 50nA @ 14V
50nA @ 14V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
BZX84-B20,235 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX84-B20,235 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX84-B20,235
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Tolerance
    ±2%
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    BZX84B20
  • Impedance
    55Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 14V
  • Power Dissipation
    250mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    50nA
  • Impedance-Max
    55Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    20V
  • Zener Voltage
    20V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Voltage Tolerance
    2%