  • BZX84-B56,215
BZX84-B56,215
advertisement
Manufacturer No:
BZX84-B56,215
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZX84-B56,215
Datasheet:
BZX84-B56,215
Purchasing and Inquiry
BZX84-B56,215 Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 50nA @ 39.2V is required.Voltage (Tol) is limited to 2%.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 56V.This device should be operated with 2mA as the working test voltage.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is supplied.
BZX84-B56,215 Features
reverse leakage current of 50nA @ 39.2V
50nA @ 39.2V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 2mA
minimal dynamic impedance is 2mA
BZX84-B56,215 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX84-B56,215 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX84-B56,215
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    3
  • Reference Standard
    AEC-Q101; IEC-60134
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G3
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.25W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 39.2V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    250mW
  • Impedance-Max
    200Ohm
  • Reference Voltage
    56V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    56V
  • Voltage Tol-Max
    2%