  • BZX84-B5V1/DG/B2,2
BZX84-B5V1/DG/B2,2
advertisement
Manufacturer No:
BZX84-B5V1/DG/B2,2
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZX84-B5V1/DG/B2,2
Description:
60Ohm ±2% 2μA @ 2V -65°C~150°C TJ TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Step5Bar-code shipping tag
BZX84-B5V1/DG/B2,2
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Tolerance
    ±2%
  • Part Status
    Obsolete
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 2V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    250mW
  • Impedance-Max
    60Ohm
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    5.1V