  • BZX84-B9V1/DG/B3,2
BZX84-B9V1/DG/B3,2
advertisement
Manufacturer No:
BZX84-B9V1/DG/B3,2
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZX84-B9V1/DG/B3,2
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description:
ZENER DIODE 15Ohm ±2% 500nA @ 6V -65°C~150°C TJ TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Step5Bar-code shipping tag
BZX84-B9V1/DG/B3,2
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Tolerance
    ±2%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    0.25W
  • Element Configuration
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 6V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    250mW
  • Impedance-Max
    15Ohm
  • Reference Voltage
    9.1V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    9.1V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Working Test Current
    5mA
  • ESD Protection
    No
  • Dynamic Impedance-Max
    15Ohm