  • BZX84B2V4-G3-18
BZX84B2V4-G3-18
advertisement
Manufacturer No:
BZX84B2V4-G3-18
HK JDW NO:
884-BZX84B2V4-G3-18
Datasheet:
BZX84B2V4-G3-18
Purchasing and Inquiry
BZX84B2V4-G3-18 Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 50μA @ 1V is required.A maximum voltage (Tol) can be supplied if 2% is set.A maximum reverse leakage current is reached at 50μA.This device must be operated with the working test voltage set to 5mA.
BZX84B2V4-G3-18 Features
reverse leakage current of 50μA @ 1V
50μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50μA
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
BZX84B2V4-G3-18 Applications
Step5Bar-code shipping tag
BZX84B2V4-G3-18
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
    3
  • Weight
    8.107964mg
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Impedance
    100Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50μA @ 1V
  • Power Dissipation
    300mW
  • Max Reverse Leakage Current
    50μA
  • Impedance-Max
    100Ohm
  • Reference Voltage
    2.4V
  • Zener Voltage
    2.4V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Working Test Current
    5mA
  • Voltage Tolerance
    2%