  • BZX84B43-G3-18
BZX84B43-G3-18
advertisement
Manufacturer No:
BZX84B43-G3-18
HK JDW NO:
884-BZX84B43-G3-18
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
BZX84B43-G3-18
Description:
150Ohms ±2% 43V 50nA @ 30.1V -55°C~150°C 300mW TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Step5Bar-code shipping tag
BZX84B43-G3-18
    Select All
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Impedance
    150Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 30.1V
  • Power Dissipation
    300mW
  • Power - Max
    300mW
  • Max Reverse Leakage Current
    50nA
  • Impedance-Max
    150Ohms
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    43V
  • Zener Voltage
    43V
  • Voltage Tolerance
    2%
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Supplier Device Package
    SOT-23-3
  • Weight
    8.107964mg
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
    Automotive, AEC-Q101
  • Published
    2016
  • Tolerance
    ±2%