  • BZX84C15TA
BZX84C15TA
advertisement
Manufacturer No:
BZX84C15TA
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-BZX84C15TA
Datasheet:
BZX84C15TA
Description:
ZENER DIODE 30Ohm ±5% 15V 50nA @ 10V -55°C~150°C 350mW 3 Terminations ZENER TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Step5Bar-code shipping tag
BZX84C15TA
    Select All
  • Mount
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Weight
    200.998119mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • HTS Code
  • Power Rating
    350mW
  • Voltage - Rated DC
    15V
  • Max Power Dissipation
    350mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    BZX84C15
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Voltage
    15V
  • Impedance
    30Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Current
    2A
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 10V
  • Impedance-Max
    30Ohm
  • Reference Voltage
    15V
  • Zener Voltage
    15V
  • Peak Reverse Current
    100nA
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Height
    1mm
  • Length
    3.05mm
  • Width
    1.4mm