  • BZX84C20-HE3-08
BZX84C20-HE3-08
advertisement
Manufacturer No:
BZX84C20-HE3-08
HK JDW NO:
884-BZX84C20-HE3-08
Datasheet:
BZX84C20-HE3-08
Description:
ZENER DIODE 55Ohm ±5% 20V 50nA @ 14V -55°C~150°C 300mW 3 Terminations ZENER TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Quantity:
In Stock : 12568
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
BZX84C20-HE3-08
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Weight
    8.788352mg
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Published
    2016
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    300mW
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Impedance
    55Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 14V
  • Power Dissipation
    300mW
  • Impedance-Max
    55Ohm
  • Reference Voltage
    20V
  • Zener Voltage
    20V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    5mA
  • Voltage Tolerance
    5%