  • BZX84C27LT1
BZX84C27LT1
advertisement
Manufacturer No:
BZX84C27LT1
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-BZX84C27LT1
Datasheet:
BZX84C27LT1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BZX84C27LT1
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    225mW
  • Voltage - Rated DC
    27V
  • Max Power Dissipation
    225mW
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    BZX84C27
  • Pin Count
    3
  • Qualification Status
    Not Qualified
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    80Ohm
  • Element Configuration
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 18.9V
  • Power Dissipation
    300mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    50nA
  • Impedance-Max
    80Ohm
  • Test Current
    2mA
  • Reference Voltage
    27V
  • Zener Voltage
    27V
  • Voltage Tolerance
    7%
  • Zener Current
    10mA
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Lifecycle Status
    LAST SHIPMENTS (Last Updated: 5 days ago)
    YES
  • Number of Pins
  • Material
    Plastic
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • Tolerance
    ±7%