  • BZX84C33VLFHT116
BZX84C33VLFHT116
advertisement
Manufacturer No:
BZX84C33VLFHT116
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-BZX84C33VLFHT116
Datasheet:
BZX84C33VLFHT116
Description:
ZENER DIODE 80Ohm ±6.06% 100nA @ 23V 150°C TJ 3 Terminations ZENER TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Quantity:
In Stock : 14510
Step5Bar-code shipping tag
BZX84C33VLFHT116
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Tolerance
    ±6.06%
    EAR99
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G3
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.25W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 23V
  • Power - Max
    250mW
  • Impedance-Max
    80Ohm
  • Reference Voltage
    33V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    33V
  • Working Test Current
    2mA