  • BZX84C3V6LT1G
BZX84C3V6LT1G
advertisement
Manufacturer No:
BZX84C3V6LT1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-BZX84C3V6LT1G
Datasheet:
BZX84C3V6LT1G
Purchasing and Inquiry
BZX84C3V6LT1G Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 5μA @ 1V.A voltage of 5.56% is considered to be the maximum that can be output (Tol).A reverse leakage current that reaches 5μA is the maximum.In terms of design, diode has a high degree of flexibildiodey thanks to diodes 10mA zener current.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 900mV @ 10mA V.This device can function fully with a reverse peak voltage of 5μA.
BZX84C3V6LT1G Features
reverse leakage current of 5μA @ 1V
5μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 5μA
the zener current of 10mA
BZX84C3V6LT1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor BZX84C3V6LT1G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX84C3V6LT1G
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    3
  • Material
    Plastic
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2004
  • Tolerance
    ±6%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    225mW
  • Voltage - Rated DC
    3.6V
  • Max Power Dissipation
    225mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    BZX84C3V6
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    3.6V
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    90Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 1V
  • Power Dissipation
    300mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Impedance-Max
    90Ohm
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    3.6V
  • Forward Voltage
    900mV
  • Zener Voltage
    3.6V
  • Voltage Tol-Max
    5.56%
  • Peak Reverse Current
    5μA
  • Voltage Tolerance
    6%
  • ESD Protection
  • Zener Current
    10mA
  • Height
    1.1176mm
  • Length
    3.0226mm
  • Width
    1.397mm