  • BZX84C4V7-7
BZX84C4V7-7
advertisement
Manufacturer No:
BZX84C4V7-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-BZX84C4V7-7
Datasheet:
BZX84C4V7-7
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BZX84C4V7-7
    Select All
  • Mount
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    7.994566mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Tolerance
    ±6%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    200mW
  • Voltage - Rated DC
    4.7V
  • Max Power Dissipation
    350mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Base Part Number
    BZX84C4V7
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    80Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    3μA @ 2V
  • Power Dissipation
    350mW
  • Output Current
    50mA
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    300mW
  • Max Reverse Leakage Current
    3μA
  • Impedance-Max
    80Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    4.7V
  • Zener Voltage
    4.7V
  • Peak Reverse Current
    3μA
  • Voltage Tolerance
    6%
  • Height
    1mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.3mm