  • BZX84C5V6ET1G
BZX84C5V6ET1G
advertisement
Manufacturer No:
BZX84C5V6ET1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-BZX84C5V6ET1G
Datasheet:
BZX84C5V6ET1G
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BZX84C5V6ET1G
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Published
    2005
  • Tolerance
    ±7%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    225mW
  • Voltage - Rated DC
    5.6V
  • Max Power Dissipation
    225mW
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    BZX84C5V6
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    40Ohm
  • Element Configuration
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 2V
  • Power Dissipation
    300mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Impedance-Max
    40Ohm
  • Reference Voltage
    5.6V
  • Zener Voltage
    5.6V
  • Voltage Tol-Max
    7.14%
  • Working Test Current
    5mA
  • Voltage Tolerance
    7%
  • Zener Current
    10mA