  • BZX84C9V1-E3-18
BZX84C9V1-E3-18
advertisement
Manufacturer No:
BZX84C9V1-E3-18
HK JDW NO:
884-BZX84C9V1-E3-18
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
BZX84C9V1-E3-18
Purchasing and Inquiry
BZX84C9V1-E3-18 Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 500nA @ 6V.A voltage of 5% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.During reverse leakage, the maximum current reaches 500nA.In order to operate this device, the working test voltage should be set to 5mA.
BZX84C9V1-E3-18 Features
reverse leakage current of 500nA @ 6V
500nA @ 6V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 500nA
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
BZX84C9V1-E3-18 Applications
Step5Bar-code shipping tag
BZX84C9V1-E3-18
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    8.788352mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    15Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 6V
  • Power Dissipation
    300mW
  • Max Reverse Leakage Current
    500nA
  • Impedance-Max
    15Ohm
  • Reference Voltage
    9.1V
  • Zener Voltage
    9.1V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    5mA
  • Voltage Tolerance
    5%