  • BZX84J-B8V2,115
BZX84J-B8V2,115
advertisement
Manufacturer No:
BZX84J-B8V2,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZX84J-B8V2,115
Package:
SC-90, SOD-323F
Datasheet:
BZX84J-B8V2,115
Purchasing and Inquiry
BZX84J-B8V2,115 Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 700nA @ 5V.A voltage of 2% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 8.2V volts.This device should be operated with a 5mA working test voltage.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 1.1V @ 100mA must be supplied.
BZX84J-B8V2,115 Features
reverse leakage current of 700nA @ 5V
700nA @ 5V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
BZX84J-B8V2,115 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX84J-B8V2,115 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX84J-B8V2,115
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.55W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    700nA @ 5V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 100mA
  • Power - Max
    550mW
  • Impedance-Max
    10Ohm
  • Reference Voltage
    8.2V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    8.2V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Working Test Current
    5mA
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-90, SOD-323F
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±2%