  • BZX84J-C22,115
BZX84J-C22,115
advertisement
Manufacturer No:
BZX84J-C22,115
HK JDW NO:
554-BZX84J-C22,115
Datasheet:
BZX84J-C22,115
Purchasing and Inquiry
BZX84J-C22,115 Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 50nA @ 15.4V.A voltage of 5% is considered to be the maximum that can be output (Tol).The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 22V during operation.To operate this device, set the working test voltage to 5mA.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 1.1V @ 100mA is provided.
BZX84J-C22,115 Features
reverse leakage current of 50nA @ 15.4V
50nA @ 15.4V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
BZX84J-C22,115 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX84J-C22,115 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX84J-C22,115
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 100mA
  • Power - Max
    550mW
  • Impedance-Max
    25Ohm
  • Reference Voltage
    22V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    22V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    5mA
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2017
  • Tolerance
    ±5%
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
    AEC-Q101; IEC-60134
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Power Dissipation-Max
    0.55W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 15.4V