  • BZX84J-C2V7,115
BZX84J-C2V7,115
advertisement
Manufacturer No:
BZX84J-C2V7,115
HK JDW NO:
554-BZX84J-C2V7,115
Datasheet:
BZX84J-C2V7,115
Purchasing and Inquiry
BZX84J-C2V7,115 Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 20μA @ 1V.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 5%.The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 2.7V during operation.This device should be operated at 5mA on the working test voltage.1.1V @ 100mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
BZX84J-C2V7,115 Features
reverse leakage current of 20μA @ 1V
20μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
BZX84J-C2V7,115 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX84J-C2V7,115 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX84J-C2V7,115
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2017
  • Tolerance
    ±5%
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
    AEC-Q101; IEC-60134
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Power Dissipation-Max
    0.55W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    20μA @ 1V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 100mA
  • Power - Max
    550mW
  • Impedance-Max
    100Ohm
  • Reference Voltage
    2.7V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    2.7V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    5mA