  • BZX85B13-TR
BZX85B13-TR
advertisement
Manufacturer No:
BZX85B13-TR
HK JDW NO:
884-BZX85B13-TR
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
BZX85B13-TR
Description:
ZENER DIODE 10Ohm ±2% 13V 500nA @ 10V -55°C~175°C 1.3W DO-204AL, DO-41, Axial
Step5Bar-code shipping tag
BZX85B13-TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Published
    2016
  • Tolerance
    ±2%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    1.3W
  • Number of Elements
    1
  • Impedance
    10Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 10V
  • Power Dissipation
    1.3W
  • Max Reverse Leakage Current
    500nA
  • Impedance-Max
    10Ohm
  • Test Current
    20mA
  • Reference Voltage
    13V
  • Zener Voltage
    13V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Voltage Tolerance
    2%
  • ESD Protection
    No
  • Zener Current
    79mA
  • Diameter
    2.6mm
  • Length
    4.1mm