  • BZX85B39-TR
BZX85B39-TR
advertisement
Manufacturer No:
BZX85B39-TR
HK JDW NO:
884-BZX85B39-TR
Datasheet:
BZX85B39-TR
Description:
Zener Diodes 39 Volt 1.3 Watt 2%
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BZX85B39-TR
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±2%
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    1.3W
  • Number of Elements
    1
  • Impedance
    50Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 30V
  • Power Dissipation
    1.3W
  • Max Reverse Leakage Current
    500nA
  • Impedance-Max
    50Ohm
  • Test Current
    6mA
  • Reference Voltage
    39V
  • Zener Voltage
    39V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Voltage Tolerance
    2%
  • ESD Protection
    No
  • Zener Current
    28mA