  • BZX85C27-TAP
BZX85C27-TAP
advertisement
Manufacturer No:
BZX85C27-TAP
HK JDW NO:
884-BZX85C27-TAP
Datasheet:
BZX85C27-TAP
Description:
Zener Diodes 27 Volt 1.3 Watt 5%
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BZX85C27-TAP
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    DO-41
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±7%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Max Power Dissipation
    1.3W
  • Base Part Number
    BZX85C27
  • Working Voltage
    28.9V
  • Impedance
    30Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500μA @ 20V
  • Power Dissipation
    1.3W
  • Power - Max
    1.3W
  • Max Reverse Leakage Current
    500nA
  • Impedance-Max
    30Ohms
  • Test Current
    8mA
  • Breakdown Voltage
    27V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    27V
  • Zener Voltage
    27V
  • Peak Reverse Current
    500nA
  • Voltage Tolerance
    5%
  • ESD Protection
    No
  • Zener Current
    41mA
  • Height
    2.6mm
  • Length
    4.1mm
  • Width
    2.6mm