  • BZY55C5V1 RYG
BZY55C5V1 RYG
advertisement
Manufacturer No:
BZY55C5V1 RYG
HK JDW NO:
799-BZY55C5V1 RYG
Datasheet:
BZY55C5V1 RYG
Description:
ZENER DIODE 50Ohm ±5% 100nA @ 1V -55°C~150°C TJ 2 Terminations ZENER 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
BZY55C5V1 RYG
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Tolerance
    ±5%
  • Power Dissipation-Max
    0.5W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 1V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 10mA
  • Power - Max
    500mW
  • Impedance-Max
    50Ohm
  • Reference Voltage
    5.1V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    5.1V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Working Test Current
    5mA