  • C-2 149.4750K-P:PBFREE
C-2 149.4750K-P:PBFREE
advertisement
Manufacturer No:
C-2 149.4750K-P:PBFREE
Manufacturer:
EPSON
HK JDW NO:
262-C-2 149.4750K-P:PBFREE
Package:
Cylindrical Can, Radial
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
C-2 149.4750K-P:PBFREE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Cylindrical Can, Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -10°C~60°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    C-2
  • Size / Dimension
    0.079Diax0.236L 2.00mmx6.00mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    kHz Crystal (Tuning Fork)
  • Terminal Finish
    NOT SPECIFIED
  • HTS Code
  • Frequency
    149.475kHz
  • Physical Dimension
    D2.0XH6.0 (mm)/D0.079XH0.236 (inch)
  • Operating Frequency
    0.149475MHz
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    10kOhm
  • Load Capacitance
    11pF
  • Operating Mode
    Fundamental
  • Frequency Tolerance
    ±100ppm
  • Drive Level
    1 µW
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm